Haluksy – obalamy mity na ich temat!

Haluksy są jedną z najpopularniejszych dolegliwości, jakie dotykają kobiet (i rzadziej również mężczyzn) w średnim wieku. Przejawiają się one koślawym dużym paluchem, który zmienia swój kształt i nachodzi na resztę palców. Choroba ta może mieć różne podłoża i przyczyny. W każdym przypadku jednak jest bolesna i nieestetycznie wygląda.

Na temat haluksów (a więc koślawych paluchów) na przestrzeni lat powstało wiele mitów, z których większość jest nieprawdziwa. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić Wam, w które z nich lepiej nie wierzyć i jak przedstawia się faktyczna sytuacja dotycząca haluksów.

Oto kilka popularnych mitów wraz z wyjaśnieniami!

MIT 1: haluksy są tylko dziedziczone genetycznie

Oczywiście jedną z dróg, jakimi można nabawić się haluksów, są uwarunkowania genetyczne. To, czy nasi przodkowie (rodzice, dziadkowie, itd.) mieli problemy z koślawymi paluchami, będzie rzutowało na nasze predyspozycje do ich posiadania w przyszłości. Z tym niestety nic nie zrobimy.

Istnieją jednak również inne możliwości nabawienia się haluksów. I na nie już mamy wpływ. Mowa tu głównie o noszeniu niewygodnych butów na obcasie ze szpiczastym zakończeniem, siedzącym trybie życia, a nawet o złym odżywianiu się!

MIT 2: mężczyźni są odporni na haluksy

To prawda, że kobiety mają większe predyspozycje do posiadania haluksów i miażdżąca większość cierpiących na tę dolegliwość to właśnie przedstawicielki płci pięknej. Jednak nie oznacza to wcale, że mężczyźni w ogóle nie chorują na haluksy.

Każdy z nich może się ich nabawić. Głównie ze względu na noszenie złego obuwia lub też w wyniku urazy fizycznego (np. wypadku samochodowego czy innego). Nie wyklucza się również czynniku genetycznego, jako jednego z głównych przyspieszających pojawienie się koślawego palucha.

MIT 3: aby usunąć, haluksy, nie trzeba iść na operację

Bardzo często słyszy się, ze haluksy można wyleczyć nieoperacyjnie przy użyciu jakichś kremów, maści czy opasek. Są to doraźne środki, które mogą najwyżej pozbawić nas na jakiś czas bólu. Mogą się również sprawdzić, kiedy haluksy nie powstały jeszcze całkowicie, a jedynie zaczynają się zarysowywać.

We wszystkich innych przypadkach konieczne będzie leczenie operacyjne (więcej informacji: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/ortopedia/operacje-halluksow/).