Jak radzić sobie z bólem zatok?

Ból zatok jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych bólów, jakich może doświadczyć człowiek. Potrafi skutecznie zdekoncentrować i obniżyć nasze morale. Infekcja zatok może dopaść nas praktycznie w każdej chwili – czy to w skutek brzydkiej pogody, niekorzystnych warunków atmosferycznych i ciśnienia, czy po prostu w wyniku infekcji nosa i górnych dróg oddechowych.

Na bolące zatoki istnieją jednak rozwiązania domowe, które zazwyczaj przynoszą ulgę i są skuteczne. Nie trzeba od razu iść do lekarza, choć po dłuższym występowaniu niepokojących objawów – po prostu warto. Trzeba przy tym pamiętać, że proponowane przez nas rozwiązania są doraźne i na pewno nie zastąpią profesjonalnej wizyty i oceny lekarskiej.

A oto nasze sposoby na ból zatok:

ból zatok i głowy

Nawilżaj powietrze

Dzięki temu, że powietrze, którym oddychamy, będzie bardziej nawilżone, mamy szanse na to, że przykre dolegliwości ustąpią. Bardzo ważne jest, by nie przebywać w pomieszczeniach zawierających powietrze suche oraz w przeciągach. One jeszcze bardziej oddziałują na błony śluzowe zatok, powodując jeszcze większe utrapienie dla nas. Warto zainwestować w nawilżacz do powietrza, jeśli jeszcze go nie posiadamy. Można go kupić zarówno w aptece jak i innych sklepach – szczególnie tych z artykułami do domu. Najlepiej wybrać nawilżacz z możliwością stosowania aromaterapii.

Udaj się do apteki po leki

Obecnie w aptekach można znaleźć sporo leków, które pomagają przezwyciężyć ból zatok. Na pewno warto kupić specjalne preparaty, które obkurczają naczynia krwionośne nosa. Są one skuteczne, ale bardzo ważną kwestia jest, by nie nadużywać ich, ponieważ mogą przynieść niechciane skutki uboczne. Warto używać specjalnych kropli oraz aerozoli.

leki przeciwbólowe

Drugim skutecznym lekiem, jaki znajdziemy w aptece są środki przeciwbólowe. Nie tylko uśmierzają one ból, ale również obkurczają naczynka, dzięki czemu nasza głowa odczuje niemałą ulgę. Należy pytać w aptece o środki zawierające paracetamol oraz ibuprofen. Są to jednak działania doraźne i nie gwarantują nam pozbycia się problemu, a jedynie zaleczenie jego objawów.